Rządowy program "Meble w szkołach" zapowiedziany podczas kongresu meblarskiego

W drugim dniu Targów Drema, Furnica i Sofab rozpoczął się Ogólnopolski Kongres Meblarski „POLSKIE MEBLE – KONKURENCYJNA POLSKA”. Tegoroczne spotkanie liderów krajowego przemysłu meblarskiego odbywa się pod hasłem „Globalne standardy – globalna konkurencja”.

Konferencję zainaugurowali Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, Przemysław Trawa, Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka oraz Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, Paweł Chorąży.

fotobueno_drema_furnica_sofab_12-09-2018

- Automatyzacja jest szansą na rozwój sektora meblowego w Polsce. Jestem przekonany, że inwestycje w tym zakresie będą się przekładać na ekspansję polskich firm na rynkach zagranicznych, aby Polska mogła stać się największym producentem mebli na świecie - stwierdził, otwierając kongres, minister Paweł Chorąży.

fotobueno_drema_furnica_sofab_12-09-2018

Paweł Chorąży jest przewodniczącym Komitetu Sterującego programu flagowego „Polskie Meble”. Koordynatorem projektów w ramach programu jest Polski Fundusz Rozwoju. Wiceminister z uznaniem wypowiadał się na temat potencjału sektora drzewnego. - Branża meblarska jest bardzo ważna dla gospodarki kraju i gwarantuje jej rozwój – mówił minister. Deklarował dalszą realizację programów rządowych, które mają wspierać krajowych producentów w zakresie finansowania inwestycji, ekspansji zagranicznej, ochrony znaku towarowego czy budowaniu marki. Odniósł się również do słów Prezesa Szynaki w kontekście wyzwań stojących przed polską branżą drzewną, uznając, że ma świadomość problemów związanych z podażą surowca, brakiem siły roboczej, czy energią. Odpowiedzią na problemy nurtujące polską branżę drzewną może stanowić automatyzacja, która podniesie marże realizowane na sprzedaży, ale też zniweluje brak rąk do pracy. W ocenie rządu polski design jest na wysokim poziomie, a meble będą się stawać wizytówką polskiego eksportu.

fotobueno_drema_furnica_sofab_12-09-2018

Minister Paweł Chorąży zapowiedział też uruchomienie nowego programu „Meble w szkołach”, który ma zostać ogłoszony oficjalnie w najbliższy poniedziałek - W pierwszym etapie gruntownie zmienione ma być wyposażenie 50 szkół. Program zakłada innowacyjne zagospodarowanie przestrzeni w szkołach, co ma sprzyjać zwiększeniu kreatywności dzieci. Realizacja programu wpłynie nie tylko na system edukacji, ale pozytywnie wpłynie na polskie meblarstwo – wyjaśniał minister.

fotobueno_drema_furnica_sofab_12-09-2018

Uczestnicy kongresu omawiają m. in. szanse i zagrożenia prawnośrodowiskowe dla branży meblarskiej – w tym w szczególności nowelizacje odpadowe, LULUCF czy nowe prawo wodne. Osobne prelekcje poświęcone zostaną nowym kwestiom podatkowym czy przekształceniom kapitałowym w branży meblarskiej. W trakcie obrad przedstawione zostaną najlepsze praktyki organizacji fabryk sprzyjające zwiększaniu wydajności. Ważnym tematem spotkania będzie gospodarka w obiegu zamkniętym. Profesjonaliści z branży będą mieli okazję dowiedzieć się, jaką strategię pod tym względem przyjął lider przemysłu meblowego w Polsce IKEA, oraz jaki praktyczny wpływ wywierają te działania na firmę, branże i środowisko.

Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz firma Promedia.

img_20180912_123549.jpg

Wstecz

Partnerzy Medialni