Dziękujemy, czyli czas na wstępne podsumowanie

Nowe, bardziej wydajne maszyny i narzędzia do produkcji mebli, innowacyjne okucia i akcesoria czy też nowoczesne tkaniny, materiały i dekory odpowiadające najnowszym trendom zaprezentowali wystawcy bloku targów zaopatrzenia dla przemysłu meblarskiego FURNICA i SOFAB 2017, które odbyły się w Poznaniu od 12 do 15 września 2017 r. Oto wstępne podsumowanie...

Na obu uzupełniających się ekspozycjach swoją innowacyjną ofertę przedstawiło blisko 150 firm i marek z Chin, Francji, Holandii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Polski, Serbii, Słowacji, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy i Włoch. - To jedyne targi w Polsce, na których tak kompleksowo prezentowane są najnowsze technologie, maszyny i akcesoria meblowe - mówi Jan Lenart, współwłaściciel DIG-NET LENART.

Poznański blok targów zaopatrzenia dla przemysłu meblarskiego to obowiązkowy punkt w kalendarzu wszystkich producentów mebli, którzy w innowacji upatrują przewagę konkurencyjną. W jego skład wchodzą Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli FURNICA i Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do Produkcji Mebli Tapicerowanych SOFAB. Razem z odbywającymi się w tym samym czasie Międzynarodowymi Targami Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA na ekspozycji swoją innowacyjną ofertę przedstawiło łącznie ponad 500 firm i marek.

Potencjał polskiego przemysłu meblowego przyciągnął do Poznania liczne grono wystawców spoza Polski. Udział firm zagranicznych wynosił w tym roku aż 47 proc.

Na uwagę zasługuje w tym roku także szczególnie wzrost ekspozycji w zakresie oferty dla tapicerów. Targi SOFAB 2017 były prawie dwukrotnie większe niż wyjątkowo udana edycja 2016. Obok producentów i dystrybutorów tkanin większą część ekspozycji zajmowali wystawcy oferujący wszelkie inne komponenty, akcesoria, jak i specjalistyczne maszyny

i narzędzia potrzebne do produkcji mebli tapicerowanych. - Targi SOFAB to obecnie najważniejsza w kraju prezentacja oferty dla producentów tego typu mebli w Polsce. Przewidujemy, że ta część ekspozycji w najbliższych latach najszybciej będzie się rozwijać. W końcu w produkcji mebli tapicerowanych Polska jest jednym ze światowych liderów – wyjaśnia dyrektor targów FURNICA i SOFAB Józef Szyszka.

>>> ZOBACZ GALERIĘ <<<

collage-002.jpg

Profesjonalna publiczność

Dla kilkunastu tysięcy producentów mebli z całej Polski i z krajów sąsiednich, a także przedstawicieli hurtowni komponentów i materiałów meblarskich, tegoroczna edycja tych targów była dobrą okazją, by przyjrzeć się nowościom w ofercie wiodących dostawców rozwiązań dla przemysłu meblarskiego. - Targi Furnica to jedna z nielicznych możliwości zapoznania się z innowacjami dla producentów mebli. To miejsce, gdzie spotykają się profesjonaliści, gdzie możemy wymienić nasze spostrzeżenia i zobaczyć, jakie trendy będą obowiązywać w danym sezonie w branży okuć i komponentów do produkcji mebli - mówił podczas targów Krzysztof Dukat, dyrektor ds. eksportu w firmie Notto.

Targi odwiedziło kilkanaście tysięcy profesjonalnych zwiedzających z Polski i zagranicy. Licznie obecni byli wśród nich przedstawiciele największych producentów mebli z Polski, w tym między innymi takich firm, jak: Szynaka Meble, Bydgoskie Fabryki Mebli, Balma, Dig-Net, Wersal, Forte, Helvetia Meble, HMS Poznań, IMS Sofa, Kler, Klose, Notto, Meble Vox, Wajnert, Meblosiek, Pomorska Fabryka Mebli, Stolwit, Tombea czy Fabryka Mebli Wójcik. To oczywiście tylko bardzo skrócona lista firm, których reprezentanci pojawili się w tym roku w Poznaniu.

Coraz większą grupę wśród zwiedzających stanowią także przedstawiciele małych zakładów meblarskich z całego kraju, którzy nie mają możliwości odwiedzenia targów zagranicznych. - Wielu mniejszych producentów mebli nie ma czasu na śledzenie trendów i nowości. Tymczasem postęp w tej dziedzinie jest bardzo duży. Poznańskie targi są dla nich okazją do zapoznania się z nowościami technologicznymi i trendami w produkcji i projektowaniu mebli w Poznaniu – mówi dyrektor Szyszka. Specjalnie dla tego segmentu zwiedzających we współpracy z największymi hurtowniami komponentów i akcesoriów meblarskich prowadzony był w tym roku program dofinansowania grupowych przyjazdów na targi.

II Ogólnopolski Kongres Meblarski, czyli jak zostać numerem jeden w Europie?”

Prawie 150 przedstawicieli branży meblowej wzięło udział w II Ogólnopolskim Kongresie Meblarskim „POLSKIE MEBLE – KONKURENCYJNA POLSKA”, który odbył się 13 września 2017 r. podczas targów Drema, Furnica i Sofab. W klimatycznych wnętrzach targowej Iglicy uczestnicy spotkania szukali odpowiedzi na pytanie „Jak zostać numerem jeden w Europie?”

- Do 2030 r. chcemy stać się numerem 1 w produkcji mebli w Europie. To znaczy, że musimy zwiększyć wartość produkcji sprzedanej o 150 proc. Aby to się udało muszą zadziałać takie czynniki, jak wydajność produkcji, innowacyjność naszych produktów, wartość dodana, a także działania na rzezc intensywnej ekspansji, budowania marki polskich mebli na rynkach zagranicznych i aktywnego poszukiwania klientów. Targi organizowane w Polsce są jednym z najważniejszych elementów, które wspieraja ekspansję zagraniczną - mówił menedżer Programu Polskie Meble, koordynowanego przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) Tomasz Wiktorski.

Sporo miejsca podczas dyskusji poświęcono innowacyjności w branży meblarskiej, a zwłaszcza postępującej robotyzacji. Przemysł 4.0. w przemyśle meblowym to nie tylko inteligenta, automatyczna obsługa procesu produkcji czy transportu, ale także "smart furniture" - czyli meble pozwalające bez trudu zmieniać aranżacje przestrzeni i łączące w sobie wiele rozmaitych funkcji. To globalne trendy, które w najbliższych latach z pewnością wpływać będą na polski rynek meblarski.

collage-003.jpg

Duże zainteresowanie wywarła także prelekcja prezesa zarządu Schattdecor Mirosława Wolskiego na temat zarządzania procesowego. Rewolucyjne rozwiązania stosowane od 1,5 roku w fabryce tej firmy w Tarnowie Podgórnym przynoszą wymierne, pozystywne rezultaty. Ich podstawowym założeniem jest zmiana w systemie zarządzania pozycji pracownika, który z przedmiotu zarządzania staje się jego aktywnym podmiotem, będącym współodpowiedzialnym za projektowanie stanowiska i procesu pracy.

Grzegorz Błażewicz z firmy SALESManago zwrócił uwagę na zalety ecommerce jako sposobu na innowacyjny kontakt z klientem. Przyszłością branży meblowej jest handel online, który notuje bardzo dużą dynamikę wzrostu. Choć wybór i ocena dostępnych produktów nadal odbywać się będzie głównie w realu (np. w showroomach), coraz więcej transakcji dokonywana będzie online, czyli w środowisku umożliwiającym łatwe porównanie cen i wybranie najkorzystniejszej oferty.

Kolejny prelegent, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger, omówił możliwe modele ekspansji zagranicznej (od promocji, poprzez inwestycje aż po ewentualne przejęcia). Kongres zamknęła prelekcja Jerzego Osiki z firmy Promedia: Jak w branży meblarskiej wykorzystać modę na zdrowie? Organizatorami kongresu była Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Partnerzy strategiczni to: SCHATTDECOR, STAUFEN, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz KPMG.

Głosuj w konkursie „Złoty Medal – wybór konsumentów”

Sąd Konkursowy uhonorował Złotym Medalem MTP zawias nowej generacji T-type Glissando firmy Titus oraz zestaw kołowy LINEA Ø50 firmy Tente. Informacje o nagrodzonych produktach prezentowane były podczas targów w Strefie Mistrzów – specjalnym stoisku zlokalizowanym w centrum ekspozycji targowej. Tam zwiedzający mogli oddawać głosy na nagrodzone produkty. Przez miesiąc po zakończeniu targów głosować można również na stronie internetowej Złotego Medalu. Produkt, który otrzyma największą liczbę głosów zwiedzających i internautów, zdobędzie prestiżowy tytuł „Złoty Medal – wybór konsumentów”.

Kolejna edycja targów DREMA, FURNICA i SOFAB już 18-21 września 2018. Zapraszamy!

Wstecz

Partnerzy Medialni

Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.
Napisz do nas.
contact